kingiabi@kingiabi.ee
Tel 5683 6209
Tel 733 9440

kuu pakkumised abiks kingiotsijale TOP firmadele info kontakt

Perefirma annab rohkem ühist aega
07-06-2006
Autor: Elo Odres
Allikas: Dilemma

Ühine ettevõte võimaldab abikaasadel teineteist sagedamini näha ja ühist vaba aega paremini planeerida. Teiselt poolt paneb perefirma abielu proovile, eriti kui rollid pole paigas ning sihid on selgeks rääkimata.
Oma väikefirma on tihtipeale kõige hirmsam ajaröövel, mida palgatöö koorma all ägajad ette kujutadagi ei oska. Kui siis ülepeakaela äriasjadesse uppunud mees oma kallist kaasat sagedamini näha soovib kui vahel harva hilistel õhtutundidel, ei jäägi muud üle, kui ka naisele firmas töökoht luua.
Võib juhtuda ka nii, et kõigepealt on töö ühises väikefirmas. Kui osanike vahel tekib säde ja luuakse pere, siis saabki lihtsalt firmast ühel hetkel perefirma.
Või kui ühel abikaasadest on silmapaistvad loovanded, siis võib teine kaasa õla alla panna praktilistes küsimustes.
Igal juhul on perefirma suhte proovikivi. Kui abikaasad teineteist eriti ei näegi, siis võivad ka probleemid tükk aega varjus püsida, sest mida sa ikka tülitsed inimesega, kellega sul eriti midagi jagada pole peale ühise katuse. Mida rohkem ollakse koos, seda kiiremini tulevad ebakõlad ilmsiks.
Koostöö viis perefirmani
Käsitööesemeid valmistava ja müüva Tartu firma Maine lõi krooniaja algul üks sõpruskond naljaga pooleks. Kui siis praegustest omanikest Hannes ja Anneli Tammest sai aja jooksul paar, osteti teised sõbrad firmast välja ja hakati kahekesi tõsisemalt äriga tegelema.


Lihtsamaid puuvidinaid, nagu see pudeliavaja, nikerdab Hannes kodus garaa?is ja siis on Anneli pahane, et terve elamine on puutükke täis ning mehel pole pere jaoks aega.


Rollid on Hannes ja Anneli omavahel lihtsalt ära jaganud: Anneli tegeleb ainult sellega, mis talle meeldib, Hannes kõige muuga.
Maaletoodud ja Eestis käsitööna valmistatud esemeid müüakse poeketis Kingituste Kiirabi, mis kuulub samuti Tammedele. Anneli peal on mujalt sissetulev kaup, tema suhtleb maaletoojatega. Hannes aga on asendamatu mööda Eestimaad ringisõitja. Tema saab hästi jutu peale kohalike käsitöömeistritega, kes mõtlevad välja ja valmistavad leidlikke sepiseid ja puidust asju. Aja jooksul on tal kujunenud koostöö ligi 60 käsitöömeistriga. "Suur osa neist on kiiksuga kunstiinimesed," selgitab Hannes oma missiooni. "Nendega ei saa nii, et sõidad hoovi, viskad 3000 krooni letti ja laadid kauba peale. Peab ikka istuma ja juttu rääkima, uusi huvitavaid ideid peale suruma."
"Mina ei oska nendega suhelda," tunnistab Anneli. "Kui näiteks meil on üks hind kokku lepitud, lähen kaubale järele ja inimene ütleb mulle, et tal tuli seekord eriti hästi välja, et peaks ikka rohkem maksma …" Hannesel tuleb inimestega suhtlemine paremini välja ka väljaspool "kiiksuga kunstimeistreid", ka personaliga tegeleb tema.
Anneli tugev külg on jällegi analüüs. Tihti peab ta Hannesele selgeks tegema, et oleks tore küll meistritele rohkem maksta, aga sellise hinnaga pole võimalik kaupa poes müüa. "Firma strateegia ja planeerimine on puhtalt Anneli õlgadel," ütleb Hannes. See kõlab küll tunnustavalt, aga samas ka natuke hapult, sest Hannes parema meelega ei analüüsiks ega planeeriks midagi. "Anneli küsib pidevalt, mida me kümne aasta pärast teeme. Kust mina tean!" toriseb mees.
Firmaga seoses tekkisidki varem tülid peamiselt sellest, et Anneli tahtis õhtul kodus planeerimist ja analüüsimist jätkata. Nüüd on aga tütredki nii suured, üheksa- ja kümneaastane, et ütlevad: jätke järele, ei mingeid tööjutte kodus! "Siis oli teada, et satume hoogu ja jutt läheb valjuks," selgitab Hannes, miks tööasju kodus ei tohi rääkida.
Kui tööjuttudele on lapsed nüüd veto peale pannud, on jäänud veel üks nõrk koht. Kuna käsitöömeistrite poolt lubatud tähtaegu ei saa tihtipeale usaldada, on kunagi ka tööõpetuse õpetajana töötanud Hannes hakanud puidust käepidemeid ja muid väiksemaid vidinaid ise kodus tegema. "Meil on kolm garaa?i, aga autod seisavad õues, sest garaa?ides on Hannese töökojad," ahastab Anneli. "Kõik on huvitava kujuga puuroikaid täis tassitud. Sauna pole me ammu saanud, sest saunas kuivatab Hannes puitu." Ja kui Annelil on mõeldud kena plaan pere ühiseks pühapäeva veetmiseks, siis kaob Hannes terveks päevaks oma töökotta nikerdama. "Aga parem ikka, kui ta seal midagi kasulikku teeb, kui näiteks pubides aega ja raha laiaks lööks," on Anneli olukorraga leppinud.
Kumb on firmas suurem ülemus, pole täpselt paika pandud. "Ega kumbki teisele alluda ei taha. Üritame seda teemat vältida ja võrdselt vastutada," tunnistab Hannes.
Suurim pluss perefirma juures on vabadus ise oma aega planeerida, kinnitavad Tammed. Reisimas käivad nad ikka koos. "Siin on suur asi see, et meil on töötajatega tohutult vedanud, nad saavad mõnda aega ka meieta hakkama," tunnustab Hannes. Anneli lisab, et viimati reisilt naastes oligi nii, et kaks päeva ei osanud nad töö juures endale tegevust leida, alles kolmandal päeval elasid jälle sisse.
"Perefirma on muidugi risk," juhib kainelt mõtlev Anneli tähelepanu. "Kui firmaga midagi juhtub, siis on see ikka perele suur pauk." 2004. aasta oli Mainele väga raske aasta. Tallinna kaubamajas avatud Kingituste Kiirabi pood viis välja kolm korda rohkem raha, kui sisse tõi. Ka Pärnu ja Jõhvi kaubakeskustes tõid poed kahjumit, nii et enne sulgemisi firma ja sealtkaudu Tamme pere eelarvesse korraliku augu sõid.

« Tagasi
Tartu

Ringtee 75
2. sissekäigu juures
E-P 10-21
tel 56 836 209
lounakeskus@kingiabi.ee