kingiabi@kingiabi.ee
Tel 5683 6209
Tel 733 9440

kuu pakkumised abiks kingiotsijale TOP firmadele info kontakt

Kingituste Kiirabi pakub jõuluks abi
24-12-2003
Autor: Grete Naaber
Allikas: Pärnu Postimees

Kingituste Kiirabi pakub jõuluks abi

Pärnus Port Arturi kaubakeskuse vanema hoone esimesel korrusel tabab mööduja pilk ühelt müügiboksidest sildi „Kingituste Kiirabi“, mis kehutab üles uudishimu.

Uudistajale selgub õige pea, et siin tehakse kingihädalistele originaalseid pakkumisi, mida võiks boksi nime parafraseerides ergutavateks jõulusüstideks ristida. Poe kaubaks on käsitöö, autoriteks Eesti omad puu- ja metallimeistrid.

Saab sauna- ja kaminarõõmu
Müüja Erika Org tunnistab, et hinnalist käsitööd ostab kesk- ja kõrgem klass. „No ega vaesem inimene ei osta endale kamina kohale näiteks Põlva meistri Mati Semmi 2500 kroonist mõõka või Pärnu sepa Gunnar Varese 750 kroonist pistoda,“ arvab ta.
Jõukamaid ostjaid oodates troonib seina ääres originaalne mustast metallist küünlajalgki, mis peaaegu inimese kõrgune. „Kui on suur ja avar maja kamina- ja saunaruumiga, on siit palju osta,“ märgib Org.
Tõepoolest, kuid midagi leiab siit oma kingikotti ka õhema rahakoti omanik. Näiteks seinale kinnitamiseks mõeldud sepistatud küünlajala, kamina- ja ahjuroobi saab 70-150 krooni eest. Igaüks isemoodi käepidemekaunistusega. Kõige kallim on metallist roopide hoidja, mis maksab 3500 krooni.
Org ütleb, et talle meeldivad väga sepised. „Oleks kodus vaid kohta, kuhu need panna!“ lausub ta ohates.
Napimale rahakotile on veel õnnetoovaid hobuseraudu, kuusekujulisi metallist ja puiduga kokku sulatatud küünlajalgu, isegi metallist täringu võib osta.
Puidu ja metalliga on kokku klapitatud võimsad õllepudeliavajad, mida saab seinale riputada
Ümarpuidust vartel on säilitunud looduslik kõverus. Boksi põrandal lebavad erikujulised puuvaagnad, millele võib panna kõike, mis süda soovib.
Valida saab perenaisele lõikelaua, kus hele ja tume puit ruudustiku moodustab. Isegi puidust kuuseehteid on tehtud! Täringuid ja kellukaid samuti. Org ütleb, et praktilised ja soojad olevat lambalillaga täidetud padjad. „Ühed minu lemmikud,“ nendib ta. Soomlastele meeldivat enim linasest riidest põlled.

Meistrite peas liigub ideid
Kingituste Kiirabi väljamõtleja ja asutaja Hannes Tamme vaimustub kohe, kui jutt läheb käsitöölistele. „Eestimaa meistrite peas liigub nii huvitavaid ideid, et võtab pahviks,“ märgib ta. Tamme toob näite, et müügile toodud pihlakapuust munad, mida tuleb peos hoida, võtavad ära stressi. „Ja võtavadki, tõesõna!“
Tamme mainib puust lipse, mis imelikul kombel ära ostetakse. „Muide, algul mõtlesin patuga pooleks, et kes neid tahab. Aga näe, tähtsamad kauboid on kohe platsis ja lipsud läinud,“ tõdeb ta.
Tõeline hitt olevat puutöömeistritele ussitanud saar, millest annab igasuguseid asju teha.
Et Tammel on Kingituste Kiirabi poode peale Pärnu Tallinnas, Tartus ja Jõhvis, hoiatab ta, et iga poe kaup erineb ülejäänutest. Saadaval on just need esemed, mida parasjagu on müüki toodud. Aga alati on võimalik ka tellida.
Pärnumaa meistritest nimetab Tamme Eesti seppade liidu presidenti Gunnar Varest, sepp Ahti Tedremäed, kelle tööd rändavad Rootsi. Vastne pärnakas olevat Viljandimaalt kolinud Helmut Hussar. „Huvitav ja heade ideedega on Ilo Kinksaar, kes elab Paadremal vanas mõisasüdames. Ise ratastoolis, aga teeb peent tööd: tema tehtud on puust ehted, viguriga tooted nagu seljasügamise masin,“ räägib Tamme.
Kingituste Kiirabil on teine poolgi – Tartu firmade Maine ja Papillon nahktooted ning välismaa päritolu tavalisest põnevam kaup.
Vitriinist leiab näiteks nipiga õllepudeliavaja, magnetiga pastapliiatsihoidja, luige ja käe kujuga sõrmustehoidja, magnetkuulid pildi hoidmiseks. Need on hinnalt pea igaühele jõukohased.
„Inimesed ei tea meist eriti palju,“ tunnistab Org. „Nad ei oska vaadata. Väikeste kavalustega kauba juures peab selgitama. Näiteks on meil tilgapüüdja: kui valad veini, ei jookse tilk mööda pudelit maha. Naljasõber taipab ehk kohe, et edukale tuttavale sobib osta rauast teravatipuline knopka – hoiatuseks, et alati ei lähe hästi. Meie poes peab ostjal pisut aega olema.“

Audru 15aastane koolipoiss Siim Aava leidis Kingituste Kiirabist taskukohae kingi - emale ja isale 120 krooni eest hõbetatud tsingist pitsid.

Luige- ja käekujuline sõrmusehoidja

Tangid kreeka pähklite purustamiseks koos pähklikotiga.

« Tagasi
Tartu

Ringtee 75
2. sissekäigu juures
E-P 10-21
tel 56 836 209
lounakeskus@kingiabi.ee