kingiabi@kingiabi.ee
Tel 5683 6209
Tel 733 9440

kuu pakkumised abiks kingiotsijale TOP firmadele info kontakt

Aastavahetuse traditsioonid meil ja mujal

Juba õige pea jätame hüvasti selle aastaga ja tervitame rõõmsalt uut. Kuidas seda tehakse aga mujal maailmas? Nüüd heidamegi põgusa pilgu põnevatest kommetest meil ja mujal.

Eesti – Head uut aastat!

Meie jaoks on kõige tavapärasemad ilutulestiku nautimine, rahvakogunemised kuuse ümber ning lookas toidulauad kõige hea ja paremaga. Kõike seda troonib hea tuju, südamlikud vana aasta ära saatmine ja lõbus uue ootus.

Laialt levinud on ka pilguheit kohe läbi saavasse aastasse ja lubaduste andmine uueks aastaks. Et ikka uus tuleks veel parem, õnnelikum ja rahuldustpakkuvam. Mitmed uuringud on näidanud, et kui lubadused pannakse kirjalikult kirja, on nende saavutamise tõenäosus tunduvalt suurem. Seega suurte julgete väljaütlemiste asemel, võta hetk iseendale ja kirjuta see käsitsi kaunisse märkmikku. NB! Ära unusta ka sõbrale kinkida!


Vanade eestlaste aastavahetuse lahutamatuks osaks olid lõbusate mängude mängimine, näärikakkude söömine, näärisokk ning õnne valamine. Ikka kõik selleks, et esivanemate uskumuste kohaselt kogu aastavahetusel tehtu mõjutab tugevalt elu algaval aastal. Kes meist ei sooviks aga nalja ja naeru ning kõhutäidet kogu järgnevaks aastaks?

kaardimäng oi mai gaad

Boliivia - Feliz Año Nuevo!

Eksootilises Boliivias tehakse ilusaid väikesi puust või õlgedest nukke ja mänguasju. Seejärel riputatakse nad kodude ümber. Ikka selleks, et tuua uueks aastaks head õnne.

Jaapan - Akemashite Omedetou Gozaimasu!

Seal kaugel päikesetõusumaal on uue aasta vastuvõtmine kõige tähtsam püha (o-shogatsu). Vana aasta ärasaatmine ning uue vastuvõtmine kestab lausa 3. jaanuarini. Traditsiooni juurde käib külluslik peolaud, millest jätkub mitmeteks päevadeks. Söökidest on laual esindatud kindlasti nuudlid, mis sümboliseerivad pikka iga.

1. jaanuari hommikul serveeritakse eriline uusaasta hommikusöök, lastele kingitakse raha ja kõik ootavad sõpradelt ja sugulastelt uusaastakaarte. Uue aasta tulekul saadetakse Jaapanis üldse väga-väga palju kaarte. Seejuures jälgitakse piinliku hoolega, et need jõuaks sõprade ja sugulaste kätte täpselt 1. jaanuaril.

Prantsusmaa - Bonne Année!

Prantslased usuvad, et hunnik pannkooke, ja nende ära söömine, toob uueks aastaks rohkelt õnne ja tervist. Sarnaselt eestlastele meeldivad ka neile pidustused ja kogunemised rahvarohketes kohtades.

Taani - Godt nytår!

Taanlased koguvad aastavahetuseks kokku kõik kasutult seisma jäänud taldrikud ja....pilluvad nad vastu uksi katki!

Lõuna-Aafrika - Voorspoedige Nuwejaar!

Osades Lõuna-Aafrika riikides on tavaks kanda värvilist aluspesu. Ikka taaskord uueks aastaks heade asjade ligimeelitamiseks. Punased aluspüksid – leiad armastust, kuldsed – saad jõukaks, valge – rahu. Nii, et mõtle hoolikalt enne kui aastavahetuse jaoks aluspesu valid!

Tšehhi - Šťastný Nový Rok!

Ka tšehhid soovivad tulevikku piiluda. Nemad kasutavad selleks õuna abi. Õun lõigatakse pooleks ja vaadatakse seejärel selle südamikku. Kui sellest moodustub risti kujutis, on uuel aastal oodata palju õnnetusi. Kui sealt joonistub välja aga täht, võid julgelt õnne ootama jääda!

Peruu- Feliz Año Nuevo!

Iga aasta viimastel päevadel peetakse sealkandis maha tulised kähmlused. Ikka selleks, et vana aasta erimeelsused selja taha jätta ja uut aastat puhtalt lehelt alustada. Seega ei ole seal midagi imestada, kui võitlusse asuvad tülis olevad naabrinaised, erimeelsusi omavad sugulased jne.

Aasta vahetumine on eriline sündmus enamus riikides ja kultuuriruumides. Mõnes võetakse nad vastu kitsas pereringis, teistes aga rahvarohketel pidudel. Osad riigid peavad oluliseks osaks usuga seotud traditsioone, teistel on see ilmalik.

Soovime sulle kõike mõnusat lõppevaks aastaks ja kõige paremaid soove kohe algavaks uueks!

Kohtumisteni!


Tartu

Ringtee 75
2. sissekäigu juures
E-P 10-21
tel 56 836 209
lounakeskus@kingiabi.ee