kingiabi@kingiabi.ee
Tel 5683 6209
Tel 733 9440

kuu pakkumised abiks kingiotsijale TOP firmadele info kontakt

Nimepäeva traditsioon ja selle tähistamine

Üha enam kogub ka meil populaarsust nimepäevade tähistamise traditsioon. Kas te olete aga mõelnud, kust selline komme tulnud on? Tihtipeale arvatakse, et tegemist on Ameerikast pärit lihtsakoelise tähtpäevaga. Tegelikult on sellel päeval aga hoopis sügavam tähendus.

Kust tuleb nimepäeva traditsioon

Nimepäeva traditsioon pärineb keskajast Rooma-Katoliku kiriku ja Kreeka õigeusu kiriku pühakute kalendrist. Mõlemad kirikud mälestasid oma pühakuid ja märtreid teatud kindlatel päevadel aastas. Tihtipeale seondus see nende surma päevaga.

Aastate möödudes sai kalender aga üsna tihedalt tähtpäevi täis pikitud, osad tuli välja jätta, osadele päevadele aga mitu nime panna. Siit edasi hakkas ka nimepäeva traditsioon pead tõstma, kui pühakutega sama või sarnase nimega inimesed tähistasid pühaku nimega päeva kui ka oma nimepäeva.

Eri kalendrites võib ühele ja samale nimele vastata eri nimepäev. Põhjus on selles, et kuigi nimepäevakalendrite koostamisel arvestatakse ka pühakute mälestuspäevi ning neist tulenevaid rahvakalendri tähtpäevi, on eriti mittekristlikku päritolu nimede puhul nimepäevad määratud kalendritegijate oma tahtmise järgi või nime päritolust tulenevalt.

Oma nimepäeva leidmiseks on olemas mitmeid erinevaid kalendreid. Üks variant, kust leida nii kodumaiseid kui laiast ilmast pärit nimepäevi, on siit kalendrist.

Eri maadel on nimepäevad erinevatel aegadel. Ka riigi siseselt võivad päevad muutuda. Kuid Valentini nimepäev on enamus kalendrites just 14. veebruaril.

Kui kalendris juhtub aga ühel nimel kaks nimepäevaolema, ei tähenda see seda, et saad tähistada ka nimepäeva kaks korda. Siin tuleks aluseks võtta oma sünnipäevale lähemal asuv päev.

Kuidas nimepäeva tähistada?

Erinevates maades tähistatakse nimepäeva erinevalt. On riike, kus neid peaaegu ei tuntagi. Samas näiteks Poolas ja Kreekas on nimepäeval väga tähtis roll ja vat, et sünnipäevast tähtsamgi!

Eriti meeltmööda on nimepäeva tähistamine laste seas. On ju jõulud ja sünnipäev vaid kord aastas. Vahva on tunda end aga veel ühel päeval erilisena!

Nii nagu sünnipäevalaps saab kingitusi, tehakse neid ka nimepäevalisele. Eestis ei ole levinud suurte kingitustekinkimine, kuid väiksemad üllatused on täitsa omal kohal. Kõige levinum ongi vast nimepäeva kaart ja magus suutäis sinna juurde. Kingituste Kiirabi tootevalikust leiab vahva Seemnekaarti, kuhu saad kirja panna oma head soovid ning hiljem võib kaartisaaja selle potti või peenrasse istuda ning taimede sirgumise üle rõõmustada.

Seemnekaart

Kes tahaks midagi unikaalsemat, kui postkaart, võib kasutada selleks Soovitopsi. Hea tuju ja mõnus üllatusmoment on kindlasti garanteeritud!

Soovitops

Kui jätkata praktiliste nimepäeva kingituste lainel, on päevakangelase pildiga võtmehoidja kindlasti omal kohal.


Võtmehoidja, Sinu saadetud pildi ja tekstiga


Tegelikult kinkide valik on tohutu, tuleb lihtsalt fantaasia tööle panna! Alati ei pea kink olema suur, piisab ka väiksest, sümboolsest, kuid sooja tähendusega kingitusest. Peaasi, et see tuleks südamest!

Aga kui mu nimel ei ole nimepäeva?

Jah, tõepoolest mõnele nimele on äärmiselt keeruline nimepäeva leida. Üks võimalus on uurida oma nime juuri ja päritolu. Millisest teisest nimest see võib tuletatud olla. Näiteks Statistikaameti väitel väga populaarne tüdruku nimi „Arina“ Eesti kalendris oma päeva ei leia. Vaadates nime tähenduse taha, võib näha, et see nimi pärineb „Irene“ nimest. Irene on aga kenasti ka Eesti nimepäeva kalendris olemas!

Millal on sinu nimepäev ja kuidas sa seda tähistad?Tartu

Ringtee 75
2. sissekäigu juures
E-P 10-21
tel 56 836 209
lounakeskus@kingiabi.ee