kingiabi@kingiabi.ee
Tel 5683 6209
Tel 733 9440

kuu pakkumised abiks kingiotsijale TOP firmadele info kontakt

Munadepühade traditsioon ja tähistamine

Lihavõtted, munadepühad, ülestõusmispühad, kiigepühad, kevadpühad... heal lapsel palju nimesid. Sama palju on ka tähistamiseks erinevaid kuupäevi, sest munadepühad on liikuvad pühad, mis algavad esimesel täiskuupühapäeval pärast kevadist pööripäeva. Seega võib see päev jääda vahemikku 22. märts kuni 26. aprill. Sellel aastal on ülestõusmispüha 21. aprillil.

Munapühade traditsioonid

Kõige levinum lihavõttega seotud tava Eestis, ja ka mujal Euroopas, on munade värvimine. Seejärel muidugi nende söömine ja ka kinkimine.
Kombeks on ka palju vabas õhus liikuda ja pidutseda. Eestis on see vähem levinud, kuid mitmetes riikides peidetakse munad koduaeda ja palutakse seejärel lastel neid otsima minna. Selle juured ehk võivad ulatuda suisa 19. sajandisse. Ka Eestis käisid siis noormehed külapidi mune korjamas. Samuti külastasid ristilapsed oma ristivanemaid, et neilt mune saada. Kui aga noor oli läbinud leeri või saanud täisealiseks, siis sellest ajast alates pidid hoopis ristilapsed ristivanematele mune kinkima.
ostukott

Kuidas tänapäeval kombekohasemalt munadepühi tähistada?

Seega paki aga piknikukott head paremat täis, võta piknikutekk kaasa ja mine loodusesse! Olgu veel lisatud, et traditsioonilisteks toitudeks on muidugi kõik munaga seotud.

On üks vahva luuletuski:
Võta söö üks kõva muna
et saaks põskedele puna!


Lisaks klassikalistele keedumunadele (tsipakese soolaga), tee näiteks kaasa vahvad snäkid munavõiga. Alates 20. sajandist lisandusid pasha ja kohupiim ning igasugu saiad ja kohupiimapirukad. Kindlasti ei puudunud laualt ka kiluleivad sibulaga! Niisiis paki ka need kaasa.

Olulisel kohal oli ka lihatoit vasika- või seaprae näol. Lihatoite valmistati varem rõõmuga, sest see oli esimene võimalus pärast pikemat vaheaega liha süüa. 19. sajandi eestlasele oli liha üldse harv toit, mistõttu lihatoitudega pühad olid igal juhul erilised. Niisiis väike grillipidu on ka igati omal kohal.
Joogipooliseks kõrvale sobib kenasti piim või lihtsalt üks tervislik marjamaitseline vesi.
joogipudel

Kaartide saatmine

20. sajandil oli väga laialt levinud sõpradele ja sugulastele kaartide saatmine, olgu need siis omatehtud või poest ostetud. Meie maal olid sagedaselt kaartidel kujutatud muidugi just tibusid värvitud munadega tibusid, lihavõttejäneseid, kel samuti seltsiks pühademunad, pajuoksi ja muud seesugust.
õnnitluskaart rullis

Mida ei tohi munadepühade ajal teha?

Kas teadsite, et sarnaselt esimesele jaanuarile, ei olnud ka 19. sajandil lubatud naistel esimesena külla minna, samuti lastel. See toovat halba õnne!

Sel päeval oli keelatud ka tubade koristamine ja pühkimine nagu teistelgi sama astme pühadel - uusaastal, suvistepühal ja jaanipäeval. Seega suurepärane võimalus lihtsalt puhata ja perega koos aega veeta ning pidutseda! Miks mitte üheskoos lauamänge mängida? Ja muidugi muna koksimise võistlust korraldada!
Kes veelgi legendaarsemaid mänge mängida soovib, võib korraldada kasvõi võidukihutamist kepphobusel :) . Et põnevam oleks, võib teha erisuguseid takistusradasid, kapata paari kaupa ja nii edasi. Mida põnevat aga pähe tuleb!
kepphobune

Kokkuvõtteks

Tore on teada pühade lähemaid tähendusi ja miks mingeid kindlaid asju neil päevil tehti / ei tehtud. Hoiame üheskoos neid traditsioone meeles ja võimalust mööda ka elus. Niisiis – munad keema, lapsed seniks õue jänku peidetud mune otsima, tagasi tulles üheskoos munade värvimine ja koksimine! Seejärel veetke üks mõnus perepäev värskes õhus sõprade ja sugulaste seltsis!

Häid pühi!
Tartu

Ringtee 75
2. sissekäigu juures
E-P 10-21
tel 56 836 209
lounakeskus@kingiabi.ee