kingiabi@kingiabi.ee
Tel 5683 6209
Tel 733 9440

kuu pakkumised abiks kingiotsijale TOP firmadele info kontakt

Sepis ei ole lihtsalt metall

Sel korral võtame vaatluse alla ühe oma aja tähtsaima töövaldkonna - sepatöö!

Sepise ajalugu

Väga pikka aega oli sepp igas külas kõige tähtsam oskustööline. Sõdade pidamise tarbeks valmistasid nad mõõku, raudrüüsid, nooleotsi, kuid ilma sepa tehtud tööriistadeta poleks ka teiste elukutsete meistrid saanud oma tööd teha!

Eestimaal on tehtud sepatööd üle 2000 aasta ning sepp oli üks esimesi kutselisi oskustöölisi. Põhiline sepa toodang oli talu majapidamises vaja läinud tööriistad.

Sepatöö on moodsas nutimaailmas harulduseks muutumas. Vanad sepad kaovad eest ja noori tõuseb vähe asemele.

Vähemaks jääb ka sepatööst aru saavaid või seda ära tundvaid inimesi. Leidub neid, kes peavad iga metallist eset sepistatuks. Trehvab neidki, kes arvavad, et ka sepis on kuskil tehases liinil valminud.

Sepp on skulptor

Sepis on kõigepealt käsitöö. Seppadel on küll abiks ka suruõhuhaamrid ja muud elektrilised abivahendid, kuid suurem ja detailsem töö tehakse siiski ära vasaraga kuumaks aetud rauda tagudes. Sepp annab metallitükile kuju seda haamriga sihipäraselt vormides. Ta on nagu skulptor, kelle materjal on metall.

Kaunis ja omanäoline sepis kaunistab iga kodu. Olgu see siis küünlajalg või grillnuga, kingalusikas või leilikulp, puukorv või õlleavaja. Ostes meie sepikodades valminud tooteid, toetame Eesti seppade püsimist.

Õige sepp ei keevita

Sepatöös ühendatakse sepistatud metallosad omavahel peamiselt kõrgel kuumusel kokku keetmisega või neetimisega. Vaadake kauneid sepisaedu või -väravaid. Te ei näe seal keevitusi. Õige sepp väldib keevitamist, kuigi järjest rohkem näeme sepiste pähe müüdavate toodete juures siledaks käiatud keevisjälgi. Nii saab lihtsalt kiiremini ja kergemini... ning meistriau ununeb.

 Loomulikult saab rauda väänata, venitada ja töödelda väga mitmel moel. Tavaline nael ja sepisnael on ikka väga erinevad. Hea sepp taob ääsil punaseks aetud metallitükist naela valmis ühe kuumaga ja ühe minutiga. Aga inimvõimetel on piirid ja inimene pole masin.


Sepamärk

Sepiste autorlusel teevad välisel vaatlusel vahet vaid sepad ise. Tavainimese jaoks on sepis lihtsalt mingi sepa tehtud rauast asi. Et seppasid nende töö järgi ära tunda, on paremad tegijad kasutusele võtnud sepamärgi. See lüüakse stantsiga oma loomingule peale ja on nagu sepa allkiri.

Mõned kasutavad sepamärgina oma nimetähti, mõned alasi ja sepavasara kujutist, mõned viikingilaeva. On ka abstraktseid kujundeid ja ruunimärke. Igal juhul tõstab sepamärk sepise väärtust ja rõhutab just selle konkreetse sepa disainikäekirja ja käsitööoskust.


Raud ei jäta tõelist meest külmaks

Juba raudrüüde ja rõngassärkide ajast on raud mehelike meeste eelistuste hulgas. Iga sepatöö on kordumatu ning unikaalne ning sobib väärikaks kingituseks! Selles on suursugusust ja kargelt lakoonilist ilu. Külm raud soojendab iga mehe südant. Miks muidu mehed kingitustepoes esimesena sepiste riiuli juurde suunduvad.


Sepis on käsitöö

Tänapäeval on sepad end kohandanud uute oludega ja leidnud oma niši. Selleks nišiks on käsitöö, mida suurtööstused ei tee. Nii teevad sepad peamiselt suveniire, sepis-kunsti, kuid ka ehituses vaja minevaid detaile.

Sepistatud tarbekunsti müüakse kingitustepoodides, sepistatud ehitustarvikuid ning tööriistu ehitusmaterjalide kauplustes. Mõned sepad näitavad ennast ja oma töö vilju laatadel. Tallinnas ning Pärnus on ka üksikuid sepaärisid. Moodsa aja märgina on edumeelsemad sepad kolinud internetti. Pilti vaadata on siiski üks asi ja sepistatud mõõka või küünlajalga käes hoida teine.

Kaunilt vormitud raud mõjub väärikalt ja suursuguselt. Paraku on sepistatud esemed 100 protsenti käsitöö ja seetõttu ka hinnalt kallid. Sellega tuleb lihtsalt leppida, kuniks meil veel mõned sepad seda väärikat elukutset püsimises hoiavad. Pange tähele - meil müüdavad sepised pole valmistatud mitte kuskil mujal kui siinsamas Eestis.
Tartu

Ringtee 75
2. sissekäigu juures
E-P 10-21
tel 56 836 209
lounakeskus@kingiabi.ee